Co kryje a nekryje povinné ručení?

Povinné ručení kryje škodu na majetku, zdraví i životě třetích osob, kterou způsobí řidič svým vozidlem při nehodě, proto se nazývá také pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Toto pojištění auta je povinen si sjednat každý majitel, nebo provozovatel vozidla, bez povinného ručení nesmí vozidlo vjet na komunikace. Povinné ručení tedy kryje úhradu škody vzniklé usmrcením účastníka nehody, poškozením, zničením, nebo ztrátou věci, úhradu ušlého zisku, nebo úhradu za spojené právní zastoupení. Některé pojišťovny hradí v rámci povinného ručení další služby, například odtah vozidla poškozeného, i viníka, v rámci připojištění pak poškrábání předního skla apod. V případě, že viník řídil pod vlivem alkoholu, či omamných látek, vozidlo nesplňovalo normy STK, jelo na závadné palivo, vůz měl konstrukční vadu, nebo bylo vozidlo užíváno špatným způsobem (jízdou ve špatném terénu), pak pojišťovna škodu poškozenému uhradí, ale po viníkovi bude požadovat náhradu vzniklé škody.

Z povinného ručení naopak nelze hradit škody, které vznikly na majetku viníka nehody. Tyto škody spadají si lze nechat proplatit díky havarijnímu pojištění.



Podobné často kladené otázky

Objevte více v Magazínu Kalkulátor.cz

Plánujete dovolenou v Chorvatsku? Nezapomeňte na doklady ani na dálniční známky

Plánujete dovolenou v Chorvatsku? Nezapomeňte na doklady ani na dálniční známky

Chorvatsko je mezi Čechy dlouhodobě velmi oblíbené a patří mezi nejčastější letní cíle. Desítky tisíc turistů sem přijíždějí za oblázkovými plážemi, ostrovy, na kterých často život plyne tak nějak pomaleji, historickými městy i přírodními a národními parky. Zvláště známá jsou Plitvická jezera, která by neměl vynechat žádný milovník filmů o Vinnetouovi. Tipů na výlety je ale všude dost. Teď se raději pojďme kouknout na to, co vás cestou čeká a na co byste ještě před odjezdem neměli zapomenout. Pro kuny už sice do směnárny nemusíte (od loňska v Chorvatsku platí euro), přesto je na pár věcí třeba myslet, abyste si užili skutečně bezstarostnou dovolenou.

Na jak dlouho fixovat cenu energií?

Na jak dlouho fixovat cenu energií?

Otázka, kterou dostáváme poměrně často. Když přijde na fixaci, řada zákazníků neví, jak se rozhodnout. Jestli vybrat smlouvu na dobu neurčitou, a nebo si cenu zafixovat na rok, dva či rovnou tři. Nepomáhá tomu ani nejistá situace, která na trhu s energiemi v posledních letech panovala a stále panuje. Odhadovat další vývoj je těžké, dodavatelé jsou spíše zdrženliví a zákazníci často zůstávají bezradní. Pojďme si to zkusit trochu vysvětlit a najít pro každého to nejvýhodnější.

Vyplatí se vám změna operátora? A jak probíhá?

Vyplatí se vám změna operátora? A jak probíhá?

Uvažujete o změně operátora? V první řadě záleží především na vaší motivaci. Pokud vám jde o lepší pokrytí nebo chcete mít stejného operátora jako další členové vaší rodiny, pak může být tento krok dobrou volbou. Jak to ale je v případě, že vám jde hlavně o cenu?