Odběrné místo

Na odběrném místě se domácnost nebo jiný odběratel energie připojuje k distribuční síti.

Na odběrném místě se připojuje objekt (byt nebo dům) k distribuční soustavě elektřiny. O tom, kolik je v České republice odběrných míst, je možné se dozvědět na internetových stránkách Operátora trhu s elektřinou https://www.ote-cr.cz, kde je možné i najít informace, kolik zákazníků má který dodavatel elektřiny. Pokud vytvoříte nové odběrné místo, je třeba požádat distributora elektrické energie o to, aby vás připojil do rozvodné sítě. Pokud se stěhujete, je třeba se ze starého odběrného místa odhlásit, vypořádat veškeré svoje závazky a následně přihlásit na novém odběrném místě.

Přečtěte si

Odečty plynu a elektřiny v době koronavirové? Zkuste samoodečet!

Jak správně recyklovat elektrospotřebiče

CHCETE UŠETŘIT ZA ENERGIE? Na Kalkulátor.cz si za 2 minuty si zjistíte, na jakém tarifu ušetřit tisíce.





Přečtěte si více

Na jak dlouho fixovat cenu energií?

Na jak dlouho fixovat cenu energií?

Otázka, kterou dostáváme poměrně často. Když přijde na fixaci, řada zákazníků neví, jak se rozhodnout. Jestli vybrat smlouvu na dobu neurčitou, a nebo si cenu zafixovat na rok, dva či rovnou tři. Nepomáhá tomu ani nejistá situace, která na trhu s energiemi v posledních letech panovala a stále panuje. Odhadovat další vývoj je těžké, dodavatelé jsou spíše zdrženliví a zákazníci často zůstávají bezradní. Pojďme si to zkusit trochu vysvětlit a najít pro každého to nejvýhodnější.

Co by měla obsahovat smlouva, kterou uzavíráte s dodavatelem elektřiny nebo plynu?

Co by měla obsahovat smlouva, kterou uzavíráte s dodavatelem elektřiny nebo plynu?

Měníte dodavatele elektřiny nebo plynu? Nejste sami. Každoročně takový krok podstoupí téměř půl milionu odběratelů. Hlavní motivací přitom bývá úspora, která se často pohybuje v řádech tisíců, někdy dokonce i desetitisíců korun ročně. Klíčové ovšem je vybrat si spolehlivého dodavatele a podepsat s ním férovou smlouvu. Pojďme kouknout na to, jak taková smlouva vypadá a co obsahuje.

Cenu elektřiny neurčuje jen vybraný dodavatel. Ovlivňuje ji také distribuční sazba nebo poplatek za jistič

Cenu elektřiny neurčuje jen vybraný dodavatel. Ovlivňuje ji také distribuční sazba nebo poplatek za jistič

Výsledná cena, kterou najdete na svém vyúčtování elektřiny, se skládá z několika základních částí. Patří mezi ně třeba cena elektřiny, kterou vám účtuje vámi vybraný dodavatel a to podle ceníku, který jste si u něj vybrali a podle distribuční sazby, kterou máte přidělenou pro vaše odběrné místo. Pak také poplatky za jistič a obnovitelné zdroje – a samozřejmě DPH, které se nám nakonec ke všem těmto hodnotám dopočítá. Tak na to všechno pojďme kouknout trochu podrobněji.

Podobné často kladené otázky