Neoprávněný odběr elektřiny

Nezákonný odběr elektřiny od někoho, kdo nemá platnou smlouvu s dodavatelem.

Elektřinu může z rozvodné sítě odebírat pouze ten, kdo má platnou smlouvu s dodavatelem elektrické energie a kdo umožňuje tento odběr legálně měřit. V opačném případě se uživatel dopouští neoprávněného odběru elektřiny, který se různě trestá. Jde v první řadě o odhad toho, kolik mohl uživatel elektřiny na černo odebrat. Pokud odebral za více než 5000 korun, může být stíhán i trestně právně. Každopádně musí neoprávněný odběr být uhrazen, dále musí uživatel uhradit náklady například na výjezd techniků a v neposlední řadě uhradit pokutu. K neoprávněnému odběru dochází tehdy, když se připojíte do sítě jiného odběratele, nebo pokud provedete nepovolený zásah do elektroměru, takže není schopný správně měřit odebíranou elektřinu.

Přečtěte si:

Co vás čeká při odečtu elektřiny a plynu?

Odečty plynu a elektřiny v době koronavirové? Zkuste samoodečet!

CHCETE UŠETŘIT ZA ENERGIE? Na Kalkulátor.cz si za 2 minuty si zjistíte, na jakém tarifu ušetřit tisíce.





Přečtěte si více

Na jak dlouho fixovat cenu energií?

Na jak dlouho fixovat cenu energií?

Otázka, kterou dostáváme poměrně často. Když přijde na fixaci, řada zákazníků neví, jak se rozhodnout. Jestli vybrat smlouvu na dobu neurčitou, a nebo si cenu zafixovat na rok, dva či rovnou tři. Nepomáhá tomu ani nejistá situace, která na trhu s energiemi v posledních letech panovala a stále panuje. Odhadovat další vývoj je těžké, dodavatelé jsou spíše zdrženliví a zákazníci často zůstávají bezradní. Pojďme si to zkusit trochu vysvětlit a najít pro každého to nejvýhodnější.

Co by měla obsahovat smlouva, kterou uzavíráte s dodavatelem elektřiny nebo plynu?

Co by měla obsahovat smlouva, kterou uzavíráte s dodavatelem elektřiny nebo plynu?

Měníte dodavatele elektřiny nebo plynu? Nejste sami. Každoročně takový krok podstoupí téměř půl milionu odběratelů. Hlavní motivací přitom bývá úspora, která se často pohybuje v řádech tisíců, někdy dokonce i desetitisíců korun ročně. Klíčové ovšem je vybrat si spolehlivého dodavatele a podepsat s ním férovou smlouvu. Pojďme kouknout na to, jak taková smlouva vypadá a co obsahuje.

Cenu elektřiny neurčuje jen vybraný dodavatel. Ovlivňuje ji také distribuční sazba nebo poplatek za jistič

Cenu elektřiny neurčuje jen vybraný dodavatel. Ovlivňuje ji také distribuční sazba nebo poplatek za jistič

Výsledná cena, kterou najdete na svém vyúčtování elektřiny, se skládá z několika základních částí. Patří mezi ně třeba cena elektřiny, kterou vám účtuje vámi vybraný dodavatel a to podle ceníku, který jste si u něj vybrali a podle distribuční sazby, kterou máte přidělenou pro vaše odběrné místo. Pak také poplatky za jistič a obnovitelné zdroje – a samozřejmě DPH, které se nám nakonec ke všem těmto hodnotám dopočítá. Tak na to všechno pojďme kouknout trochu podrobněji.

Podobné často kladené otázky